Yeşillenebilir İstinat Duvarları

Yeşillenebilir İstinat Duvarları

Geosentetik duvarlar esas olarak bir donatılı toprak sistemidir.Geleneksel istinat sistemi olan betonarme perde ve taş duvarlara alternatif bir sistemdir.
 
Özellikle tabiat içerisinde yer alan park,orman veya geniş bahçeli konut bölgelerinde sert satıhlı dayanma yapıları yerine nefes alabilen üzerinde canlı yetişen duvarlar çok daha cazip olmaktadır.
 
Geosentetik duvarlar sağlamlık,hızlı uygulama,ekonomiklik ve estetik vadediyor. Arsaların olağanüstü pahalı olduğu günümüzde inşaat sektörünün her türlü ihtiyaç duyduğu alanları ekonomik kriterleri ve güvenlik önlemlerini gözardı etmeden çeşitli yöntemlerle kullanıma açmak/değerlendirmek gerekiyor.
 
AVANTAJLARI
 
Bakım Gerektirmez; Doğayla uyumludur. Beton, taş,sıva ve demir içermeyen bu sistemde kısa zamanda yeşillenebilen duvarlar bir süre sonra doğanın bir parçası olur.
Uzun Ömürlüdür;Geosentetikler son derece uzun ömürlü ve dayanıklı mühendislik malzemeleridir. Seçilen doğru malzeme doğa şartlarında yüzyıllarca görevini kusursuz şekilde yerine getirir.
Güvenlidir;Deprem yükleri altında enerji emebilen yapılarından dolayı mükemmel performans gösterirler. Gücü yapıya eşit olarak dağıtılan sistem, zayıf zeminlerde dahi dönmeye karşı yüksek direnç gösterir. Bu sebeple kesinlikle yıkılmaz.
Hızlı ve Ekonomiktir; Klasik istinat yapılarına göre son derece hızlı imal edilir. Özel bir dolgu gerektirmeyen sistem artan duvar yüksekliği ile klasik dayanma yapılarına göre daha da ekonomik hale gelmektedir.
 Estetiktir;Bu duvarlar çok çeşitli geometrik şekillere kolayca uyum göstermekte ,farklı çeşit ve renkte ön cephe elemanları ile imal edilebilmektedir. Ayrıca Geosentetik bitki tutucular sayesinde doğal şev görüntüsüne sahip olabilirler. Zamanla doğaya uyum sağlar.
Sınırsız yükseklik;Klasik istinat duvarları belirli bir yükseklikten sonra hemen hemen teşkil edilemez duruma gelirler. Geosentetik duvarların ise böyle bir üst sınırı bulunmamaktadır. İstenilen yükseklikte imal edilebilirler.