GEZİLECEK YERLERE GÖZ ATIN

SALAMİS HARABELERİ

Antik Salamis şehri, Tefkros tarafından Gazimağusa'nın kuzeyinde, Tunç Çağı'nda kurulmuştur. Antik kentteki en eski bulgular, M.Ö. 11. yüzyıla kadar uzanmaktadır.

BELLAPAIS MANASTIRI

Girne'nin doğusunda, Beşparmak Dağları’nın eteklerinde yer alan ortaçağa ait Bellapais Manastırı, benzersiz gotik mimarisi ve şaşırtıcı manzarasıyla büyülemektedir.

NAMIK KEMAL ZİNDANI

Namık Kemal, Osmanlı padişahlarını eleştirdiği bir oyunundan dolayı Kıbrıs’a sürgüne gönderilmiş ve 38 ay boyunca bu zindanda hapsedilmiştir.

KANTARA KALESİ

Kuzey kıyı şeridine, deniz seviyesinden 700 metre yüksekte olan Kantara Kalesi, Girne Dağları’nın en doğusunda bulunmaktadır ve stratejik önemi büyüktür.

ST. HILARION KALESİ

Beşparmak Dağları'nda konumlanan üç kaleden biri olan St. Hilarion Kalesi, dağın batısında, deniz seviyesinden 700 metre yükseklikte bulunmaktadır.

GİRNE LİMANI

Kıbrıs’ın İncisi olarak adlandırılmaktadır. Şehir merkezinde kurulmuş at nalı şeklindeki tarihi Girne Limanı, Girne’de ilk başta görmeniz gereken yerlerden biridir.

GEMİ ENKAZ MÜZESİ

Girne Kalesi içerisinde yer alan Gemi Enkaz Müzesi’nde, yaklaşık 2300 yıl önce Girne’de batan bir yük gemisinin kalıntıları sergilenmektedir.

ALTIN KUMSAL

Akdeniz'in el değmemiş plajlarından biri olan Altın Kumsal, açık mavi denizi ve kumlu sahili ile Karpaz Yarımadası boyunca 2 km kesintisiz uzanmaktadır.

GLAPSIDES PLAJI

Mağusa’da bulunan Glapsides Plajı, bir plajdan isteyebileceğiniz her şeye sahiptir. Kilometrelerce uzanan kıyı şeridine, bembeyaz kumlara ve tertemiz suya sahiptir.

KARPAZ MARINA

Kuzey Kıbrıs'ın ilk modern marinası olan Karpaz Gate Marina, eşsiz ve el değmemiş bir yerde, lüks bir hizmet sunmaktadır. Güzelliği ile 5 altın çapa ödülü almıştır.

MAĞUSA KALEİÇİ

Mağusa, eski ve modern binaları ve zengin tarihi ile Akdeniz’in kendine has, güzel bir şehridir. Şehir turu yapmak için ideal bir yerdir ve her sene turistlerin ilgi odağı olmuştur.

ST. BARNABAS MANASTIRI

St. Barnabas Manastırı, Tuzla köyüne yakın bir yerde bulunmaktadır. Antik Salamis’te yaşayan Barnabas, MS 45’li yıllarda Kıbrıs’ın tamamına, özellikle Salamis çevresine, İncil’i yaymıştır.

VUNI SARAYI

Vuni Sarayı, Gemikonağı’nın 9 km batısında ve deniz seviyesinden 250 m yüksekte bulunmaktadır. MÖ 500 yıllarında Soli şehrini kontrol altına alabilmek için inşa edilmiştir.

GİRNE KALESİ

Girne Limanı'nın yanında yer alan Girne Kalesi, Kuzey Kıbrıs'ta görülmesi gereken farklı yapı tarzlarını bir araya getirerek sizlere sunmaktadır. MÖ 300 civarında battığı öngörülmektedir.

MAVİ KÖŞK

Mavi Köşk, 1973 yılında, Kıbrıslı Rum girişimci ve gizemli Byron Pavlides tarafından yaptırılmıştır. Yunan, İtalyan, Türk ve Doğu Akdeniz mimarisini temsil etmektedir.

KIBRIS HAKKINDA BİLGİ ALIN

3.355 kilometrekarelik yüzölçümünde 313.626 kişilik nüfusa sahip olan Kuzey Kıbrıs’ın ekonomisinde en büyük etkiyi turizm ve eğitim sektörleri gösterir. 5 yıldızlı büyük otelleri, plajları, güzel havası ve kumarhaneleri sayesinde her yıl binlerce turistin ilgi odağı olur. Özellikle Türkiye’den giden ziyaretçisi çok fazladır.

45 bin kişilik nüfusuyla Lefkoşa ülkenin başkentidir. Ancak turizm daha çok bir liman kenti olan Girne’de yoğundur. Akdeniz ikliminin hâkim olduğu Kuzey Kıbrıs’a gitmek için her mevsim uygundur.Temmuz ve Ağustos ayları çok sıcak geçer ve deniz sıcaklığı da oldukça yüksektir. Bu sebeple rahat bir deniz tatili yapmak isteyenler Kuzey Kıbrıs’a daha çok Mayıs-Haziran ile Eylül-Ekim aylarında gitmektedir.

Kıbrıs’ın iklimi Akdeniz iklimidir. Yazlar uzun ve sıcak (yaklaşık 40 santigrat derece); kışlar kısa, ılık ve yağışlı geçmektedir. Yıllık yağış ortalaması 500 mm’dir. Deniz suyu da yıl boyunca ılıktır, kışın deniz suyu ortalama 16 santigrat derece olmaktadır.

Kıbrıs mutfağındaki yemekler, başka dünya mutfağındaki yemeklerin değiştirilmesiyle oluşmuştur. Sebze yemekleri, ızgaralar, hamur işleri, balık, çorba, kebap, lahmacun ülkedeki önemli lezzetlerdir. Zeytinyağı ve hellim peynirinin de önemi büyüktür.