Grout Beton Nedir ?

Grout Beton Nedir ?

Grout Beton Nedir ? Hangi Amaçla Kullanılır ?
Grout beton normal betona göre çok fazla yüksek mukavemet veren, büzülme (rötre) yapmayan, kendiliğinden yerleşen, çimento esaslı, polimer modifiyeli, tek bileşenli grout harcıdır. Şuan piyasada 25 kg’lik torbalar halinde satılır. İçerisinde tüm malzemeleri bulunur sadece su ile karıştırılarak hazırlanır. Her firmanın torba içerisinde bulunan malzemeleri değişkenlik göstermektedir. Genellikle demir tozlu, kuvarz takviyeli kullanılır
 
Kullanım alanları ise çoğunlukla şu şekildedir; Çelik kolonların betonla birleşim yerlerinde, çelik kolonların temele sabitlenmesinde, prefabrik beton yapı elemanlarının montajında, enerji türbini, jeneratör, kompresör, pompa vb. her türlü endüstriyel makinelerin yere sabitlenmesinde, beton tamirinde, iç ve dış koşullarda uygulanır.
 
Özelliklerini sıralamamız gerekirse yüksek yapışma gücüne sahiptir, tutuculuğu yüksektir, yüksek basınç dayanımına sahiptir, birim ağırlığı çok düşük olduğu için donma ve çözünme çevrimine dayanıklıdır, hava koşullarından minimum düzeyde etkilenir, su geçirimsizdir. ayrışma riski düşüktür, su kusma yapmaz, sadece su ile karıştırılır, hazırlama ve uygulaması kolaydır.
 
Karışımda çok ince agrega kullanılması sayesinde yapıdaki mikro boşluklar azaltılarak basınç dayanımında artış sağlanabilmiştir. Normal betonlarda kullanılan rijit agrega tanelerinin birbirine teması sonucu matris boyunca oluşan arayüzdeki boşluklar tane çapının azaltılması ile ortadan kaldırılmaktadır. Karışımda gerçekleştirilen bu düzenleme ile betonun porozitesi azaltılmakta donma – çözülme gibi çevresel etkilerine karşı direnci ise artmaktadır. Normal çimento içerikli kompozitler ile karşılaştırıldığında Grout betonunun en belirgin özelliği homojen yapısı, düşük boşluk oranı ve güçlendirilmiş çimento matrisidir.